عیب یابی و تعمیر پکیج شماره یک :

پرشر آب پکیج در حالت قطع قرار گرفته است (فشار پکیج بیش از حد کم شده است)

اگر پکیج شوفاژ دیواری شما کد خطای قطع بودن پرشر سوئیچ آب میدهد یک از موارد زیر دلیل این موضوع است ( در تمام پکیج های ایران رادیاتور ، بوتان ، تاچی ، فرولی ، ایساتیس و… صادق است):

1.      پکیج آب ندارد.

 فشار آب داخل مدار پکیج به حدی کم است که پرشر سوئیچ آب در حالت قطع قرار میگیرد و برد الکترونیک پکیج اجازه کارکرد را به پکیج نمیدهد.

رفع عیب آب نداشتن پکیج :

 با باز کردن شیر پرکن، فشار را به محدوده یک تا یک و نیم برسانید. سپس یک مرتبه دستگاه را ریست کنید.

2.      پمپ پکیج مشکل دارد.

در موارد نادر و در بعضی از پکیج ها، اگر پمپ ضعیف شده باشد، پرشر سوئیچ آب در حالت قطع قرار گرفته و اجازه فعالیت را به پکیج نمیدهد.

رفع عیب پمپ پکیج :

پمپ پکیج را عیب یابی کنید. پیچ پشت پمپ را باز کنید و مطمئن شوید که پمپ با سرعت معمول میچرخد، در غیر این صورت سعی کنید با اسپری شست و شوی روغنی، پمپ را بشویید . اگر همچنان مشکل بر طرف نمیشود، پمپ را تعویض نمایید.

3.      خود پرشر سوئیچ آب خراب شده است.

این هم یک مورد نادر است زیرا معمولا پرشر آب خراب نمیشود اما اگر تمام موارد بالا را چک کردید و همچنان ارور قطع بودن پرشر سوئیچ آب را داد، به احتمال خیلی زیاد، پرشر سوئیچ خراب شده است.

رفع عیب پرشر سوئیچ آب:

 پرشر سوئیچ آب را تعویض کنید. قیمت پرشر آب در حال حاضر حدود 120 هزار تومان برای جنس درجه یک برنجی در نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور و بوتان امداد پکیج شرق میباشد

عیب یابی پکیج شماره دو: فن دور نمیزند و خاموش است اما پرشر هوا در حالت وصل قرار دارد ( پرشر هوا بسته است اما فن کار نمیکند )

اگر پکیج شوفاژ دیواری شما ارور مربوط به فن میدهد و این در صورتی است که پرشر در حالت بسته قرار دارد یکی از موارد زیر دلیل این موضوع میباشد:

1.      سیم کشی ( درخت سیم ) مشکل پیدا کرده است.

سیم کشی پکیج گاهی اوقات دچار مشکل میشود. البته این یک مورد نادر است اما امکان دارد به خاطر خرابی قسمتی از درخت سیم یا کانکت نبودن سرسیم ها، ارور فن نمایش داده شود.

رفع عیب سیم کشی پکیج:

 در این صورت بهتر است یک تعمیرکار پکیج از نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور و یا نمایندگی بوتان نزد پکیج شما بیایند و مورد را چک کنند زیرا این مورد بسیار نادر است و نیاز به تخصص بیشتری دارد.

2.      پرشر سوئیچ دود خراب شده است و در حالت همیشه بسته قرار گرفته.

پرشر سوئیچ دود قطعه ای است که به برد الکترونیک پکیج نشان میدهد مسیر دودکش باز است و فن به خوبی کار خود یعنی تخلیه دود را انجام میدهد. اگر این قطعه مشکل پیدا کند، پکیج اجازه تشکیل شعله را نمیدهد.

رفع عیب پرشر سوئیچ دود:

پرشر سوئیچ دود را تعویض کنید. قیمت پرشر دود اعلا در حال حاضر حدود 150 هزار تومان در نمایندگی تعمیر پکیجایران رادیاتور و بوتان امداد پکیج شرق میباشد. از آنجایی که پرشر سوئیچ دود یکی از قطعات ایمنی دستگاه است، نمیتوان آن را تعمیر کرد

3.      برد الکترونیک پکیج مشکل پیدا کرده است.

برد الکترونیک پکیج یکی از قطعاتی است که بر اثر نوسان برق و کارکرد مداوم مشکل پیدا میکند. در بعضی از موارد نیز وجود گرد و خاک روی برد پکیج باعث میشود برد خوب کار نکند. در رابطه با ارور فن نیز اگر برد نتواند به فن دستور دهد، فن نمیچرخد و شعله تشکیل نمیشود.

 رفع عیب برد پکیج:

برد پکیج را باز کنید و نزد یک الکترونیک کار و یا تعمیرات برد پکیج ببرید تا با عیب یابی برد پکیج مشکل را شناسایی کند و قطعات مربوطه را تعویض نماید ( برد الکترونیک هم مانند قطعات داخل پکیج ، دارای قطعه مصرفی میباشد، یعنی بعضی از قطعات آن بعد از چند هزار بار استفاده، خراب میشوند و نیاز به تعویض پیدا میکنند). نمایندگی ایران رادیاتور تهران پارس و نمایندگی بوتان تهران پارس میتوانند تعمیرات برد پکیج را به شما معرفی نمایند


عیب یابی پکیج شماره سه: فن روشن میباشد اما پرشر سوئیچ دود وصل نمیشود ( پرشر هوا باز است اما فن کار میکند )


اگر پکیج شوفاژ دیواری شما ارور پرشر سوئیچ دود میدهد و این در حالی است که فن کار میکند یکی از موارد زیر دلیل به وجود آمدن این مشکل در پکیج است:

1.      دودکش گرفتگی دارد و یا مسدود شده است.

 مهمترین دلیلی که باعث میشود پرشر سوئیچ در حالت قطع قرار بگیرد، این است که دودکش مسدود شده باشد. همچنین گاهی اوقات در صورت نبود کلاهک روی دودکش پکیج، ممکن است داخل دودکش باد بپیچد و پرشر دود در حالت قطع قرار بگیرد. به دلیل وجود هوای سرد در زمستان، پرندگان زیادی برای ساختن لانه، دودکش را انتخاب میکنند. در موارد بسیاری دیده شده است که پرنده و یا حیوان دیگری داخل دودکش پکیج رفته است و این باعث شده که پکیج کار نکند و یا دود به داخل خانه برگردد ( اگر دودکش دچار پوسیدگی شده است با نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور و بوتان کرمان تماس بگیرید ).

رفع عیب انسداد دودکش پکیج

 باید دودکش را به طور کامل چک کنید. سعی کنید یک تکه طناب محکم را به یک پاره آجر گره زده و داخل دودکش بفرستید تا مطمئن شوید تمام طول دودکش باز است. مطمئن شوید جایی از دودکش سیمانی دچار شکستگی نشده باشد. بع از چک کردن این موارد، یک تکه روزنامه را آتش زده و خاموشش نمایید تا دود کند. دود را در مجاورت دودکش قرار دهید تا مطمئن شوید که دود توسط دودکش مکیده میشود.

برگشت دود به داخل محیط خانه هر سال جان بسیاری از ایرانیان را میگیرد. به هیچ عنوان این مسئله را پیش پا افتاده خطاب نکنید و در صورت بروز هر گونه مشکل حتما با نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور و بوتان امداد پکیج شرق  تماس بگیرید.

متاسفانه نشت دود از پکیج قبل از این که متوجه شوید برایتان دردسر درست میکند زیرا دچار سرگیجه میشوید و خوابتان میگیرد.

2.      شلنگ متصل به پرشر سوئیچ دود خراب شده است.

 بعد از چند سال کار کردن طبیعی است که شیلنگ های پرشر سوئیچ دود دچار ترک شوند و اجازه فعالیت درست به پرشر را ندهند.

رفع عیب شیلنگ های پرشر دود

 شیلنگ های رابط بین ونتوری فن و پرشر سوئیچ دود را تعویض نمایید. این شلنگ های مخصوص را میتوانید از نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور و بوتان امداد پکیج شرقتهیه نمایید.

3.      خود پرشر سوئیچ دود ضعیف یا خراب شده است.

 پرشر دود یکی از قطعات مصرفی پکیج است مخصوصا اگر محیط پکیج تمیز نباشد و یا پکیج بیش از حد روشن و خاموش شود. داخل پرشر سوئیچ دود یک دیافراگم وجود دارد که معمولا این دیافراگم پاره میشود اما به علت این که پرشر سوئیچ دود یکی از قطعات ایمنی پکیج است و خطرات احتمالی پکیج میتواند ناشی از خرابی آن باشد، این قطعه قابل تعمیر نیست و سعی کنید فقط آن را تعمیر نمایید و از نوع مناسب و اصلی تعبیه کنید.

عیب یابی پکیج شماره چهار: پمپ پکیج کار نمیکند

کی از عیب هایی که بسیار زیاد در پکیج های شوفاژ دیواری دیده میشود، خراب شدن پمپ پکیج میباشد. اگر پمپ پکیج خراب شده باشد، آب داخل دستگاه نمیتواند دور بزند و جوش میاورد. بنا بر این ارور سنسور حد ( باز شدن ترموسات ایمنی 105 درجه ) را شاهد خواهیم بود. همچنین در کنار این ارور یک صدای شدید همراه با نشت آب از پشت پکیج را مشاهده خواهید نمود. دلیل نشت آب از پشت پکیج، افزایش فشار داخل پکیج و فعال شدن سوپاپ اطمینان است. یکی از موارد زیر میتواند دلیل خراب شدن پمپ پکیج و یا کار نکردن آن باشد:

  1. پمپ پکیج گیرپاژ شده است.

 پمپ پکیج دیواری اگر مدتی کار نکند گیر میکند و تا فشار مضاعفی بر آن نیاورید کار نمیکند. دلیل گیرپاژ پمپ  پکیج این است که روانکاری این پمپ ها توسط روغن انجام نمیشود. در اصل روانکاری پمپ پکیج توسط آب داخل مدار اتفاق می افتد . در نتیجه اگر آب پکیج ایستا باشد و پمپ مدت زیادی کار نکند گیر میکند. پمپ های ویلو بیشتر از پمپ های گرندفوس گیرپاژ میشوند به این ترتیب در مبحث تعمیر پکیج ایران رادیاتور ، بهتر است به این موضوع دقت کنید.

رفع عیب گیرپاژ شدن پمپ پکیج

برای این که پمپ پکیج را از حالت گیرپاژ در بیاورید کار ساده ای پیش رو دارید. اگر دقت کنید پشت پمپ یک پیچ وجود دارد که با پیچ گوشتی دو سو باز خواهد شد. این پیچ را باز کنید و روتور را با همان پیچ گوشتی دو سویی که در دست دارید به سمت چپ و راست بچرخانید. اگر پمپ سالم باشد، با این حرکت رفع گیرپاز میشود. اما اگر دیدید که باید خیلی زور بزنید تا روتور بچرخد به این معنی است که پمپ پکیج شما خراب شده است و باید زحمت بکشید بروید نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور یا بوتان ( یا فروشگاه هایی که قطعات پکیج میفروشند) و یک پمپ پکیج خریداری نمایید.

  1. پمپ پکیج خراب شده است.

 نکته اینجاست که پمپ پکیج نیز یک عمر مفید دارد. در نتیجه بعد از مدتی کار کردن ممکن است خراب شود، روتور قفل کند، سیم پیچ بسوزد و … .

 اما موضوع این است که چگونه عمر پمپ پکیج را زیاد کنیم ؟

برای زیاد کردن عمر پمپ پکیج باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. اول این که پمپ پکیج دیواری اگر به فن کوئل نصب شود حتما عمرش کم میشود زیرا فن کوئل وقتی آب کم بیاورد همچنان درخواست آب گرم از پکیج میکند و به مرور زمان به دلیل خشک کار کردن پمپ میسوزد.

دوم این که رسوب، تاثیر زیادی روی خراب شدن پمپ پکیج دارد. حتما از رسوب گیر صافی دار و مغناطیس دار استفاده کنید. قیمت رسوب گیر هایی که داخل خودشان مغناطیس دارند در حال حاضر بسیار زیاد است اما فعلا راه چاره خیلی خوبی برای پمپ پکیج دیواری میباشد.

سوم این که پمپ پکیج نباید خشک کار کند. یعنی نباید اجازه دهید پکیج با فشار کم کار کند. بعضی از پکیج ها پرشر سوئیچ آب ندارد مانند پکیج های قدیمی ایران رادیاتور. بعضی نیز پرشر سوئیچ آب دارند اما سیم های پرشر آب توسط سرویسکار به هم دیگر پل شده اند!

چهارم هم این که پمپ را سالی یک مرتبه سرویس کنید. معمولا رسوبات داخل دستگاه، به داخل پمپ پکیج نیز میرود. این رسوبات اگر جمع شوند، کار پمپ را سخت میکند. نتیجه این است که پمپ به شدت داغ میشود و به طور کلی داغ شدن بیش از حد هر قطعه ای به معنی پایان عمر سریعتر آن قطعه است.

رفع عیب خرابی پمپ پکیج:

 تسلیت میگوییم. اگر پمپ پکیج شما خراب شده است فقط میتوانید آن را تعویض نمایید. متاسفانه تعمیر پمپ فایده ای ندارد و بعد از مدتی مجددا باید هزینه کنید. حداثل این بار که پمپ عوض کردید سعی کنید عمر آن را زیاد کنید. برای خرید پمپ پکیج ایران رادیاتور ( ویلو و IRG ) و پمپ پکیج های دگیر مانند بوتان ، فرولی ، تاچی و ایساتیس حتما به نمایندگی تعمیر پکیج مراجعه نمایید تا جنس تقلبی به شما نیاندازند.

  1. برق به پمپ نمیرسد.

اگر به هر دلیلی به پمپ پکیج برق نرسد حتما روشن نخواهد شد و رفع این عیب، تشخیص قطع برق و عیب یابی پکیج به کمک یک متخصص تعمیر پکیج میباشد.

  1. برد الکترونیک پکیج خراب شده است.

 گاهی اوقات برد پکیج خراب میشود. خراب شدن برد الکترونیک پکیج ممکن است باعث شود که پمپ پکیج کار نکند. یکی از تجربیات راجع به تعمیر پکیج گلدیران درامداد پکیج شرق بود که پمپ حدودا 4 دقیقه کار میکرد اما یک مرتبه از کار می ایستاد. در نهایت بعد از عیب یابی پکیج متوجه شدیم که مشکل از برد الکترونیک است و پمپ سالم میباشد.